(21) Tanssiurheilun perusteet, tanssiuraansa aloittelevat (vak & lat)

180,00 

(21) Tanssiurheilun perusteet, tanssiuraansa aloittelevat (vak & lat), sunnuntairyhmä: Sisältö sama kuin maanantairyhmässä (tuote 20). 16 viikkokertaa sunnuntaisin 16.8. – 13.12.2026 klo 17-18. (Ei tunteja 11.10. eikä 6.12.) Valmentajat Matti Heikurainen ja Julia Pankkonen.

Matti on Starin seniorivalmentaja, joka on keskittynyt tanssijanpolun alkuvaiheen haasteisiin vakio- ja latinalaistansseissa. Aloittelevatkin tanssijat kokevat hänen tunneillaan onnistumisen elämyksiä. Matti opettaa Starissa tanssiurheilun perusteita ja niiden täydennyskurssia.

Julia on nuori latinalaistanssien tähti, joka on voittanut monia GP-tason kilpailuja. Julian intohimo ovat latinalaistanssit, ja siksi hän valmentaakin niitä erityisen mielellään. Sympaattisen ja kannustavan Julian tunneilla kehityt takuuvarmasti jo alkeista alkaen.

Kuvaus

Tanssiurheilun perusteiden kurssilla tutustutaan ensisijaisesti neljään tanssiin: hitaaseen valssiin, quickstepiin, cha-cha-chahan ja jiveen, joiden riittävän osaamisen jälkeen pääsee halutessaan F-katselmukseen. Alustavasti ja kurssilaisten edistymisen mukaan tutustutaan myös tangoon ja sambaan. Kurssilla harjoitellaan kunkin tanssin perusaskeleita, joista rakennetaan kauden aikana lyhyet koreografiat. Tunneilla harjoitellaan tanssien rytmiikkaa, perustekniikkaa ja parityöskentelyä – tanssin iloa unohtamatta!

Kurssi sopii erinomaisesti aloitteleville tanssijoille, jotka ovat innokkaita ottamaan perusteet haltuunsa. Aiempaa tanssitaustaa ei siis tarvita. Voit tulla kurssille soolona tai parin kanssa. Kurssi on sisällöltään rinnakkainen maanantain kurssin 20 kanssa.

Kurssi edellyttää myös Starin vuosijäsenmaksun suorittamista.

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “(21) Tanssiurheilun perusteet, tanssiuraansa aloittelevat (vak & lat)”

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *